facilitační laboratoř
Roční výcvik ve facilitaci
skupin a týmů
FACILITAČNÍ VÝCVIK - přijímáme přihlášky pro rok 2025
Intenzivní roční rozvojový program pro lidi, kteří chtějí rozvíjet a výrazně zlepšit své facilitační dovednosti a schopnost pracovat se skupinou tak, aby efektivně fungovala a dělala kvalitní rozhodnutí.
Facilitátor*ka usnadňuje komunikaci, podporuje diskusi, pomáhá oslovovat konflikty, přináší uvědomění k tomu, co se ve skupině děje a umožňuje účastnicím*ům diskuse, aby se plně vyjádřily*i a tím se vytěžila názorová různorodost skupiny a přispělo to ke komplexnějšímu či udržitelnějšímu závěru nebo rozhodnutí.
Termín pro přihlášky je stanoven do 31.10.2024
Náš přístup k facilitaci
Facilitace znamená přinášet uvědomění k tomu, co se děje ve skupině a tím ulehčovat diskusi a podporovat kreativní hledání společné cesty/ řešení/ rozhodování/ překonávání těžkých momentů a v důsledku toho růstu celé skupiny.
Proces a zpětná vazba
V centru naší pozornosti je tak probíhající proces, jehož uvědomění přináší větší míru porozumění, odpovědnosti, respektu, úlevy... To podporuje atmosféru hledání řešení, rozvíjí vztahy a umožňuje zlepšovat fungování skupiny v jakémkoli kontextu.
Jsme přesvědčeni, že neexistuje špatná intervence. Za předpokladu, že pečlivě sledujeme zpětnou vazbu na naši intervenci, neulpíváme příliš na našich předpokladech a dál sledujeme proces.
Procesově orientovaná psychologie
Náš přístup je kotven v procesové psychologii, která předpokládá, že naše vnitřní prožitky jsou propojeny se světem okolo nás a opačně. Facilitátor*ka tak je součástí procesu skupiny a skrze uvědomování si svých prožitků a přijímání svých nejrůznějších částí (i těch rušivých či obtížných) podporuje facilitaci v celé skupině.
Práce na sobě
Záleží nám na tom, aby facilitátorky*ři rozvíjely*i své schopnosti vnímat, co se děje ve skupině i v nich samotných, a skrze to intervenovali, pojmenovávali a přinášeli větší míru uvědomění. To je facilitace.
Současně naše studenty*ky vybavíme dovedností používat i techniky a užitečné nástroje facilitace. Jádro tréninku je však zaměřeno na samotný proces skupiny, který je za obsahem, technikami, nástroji.
Sebezkušenost, experiment, otevřenost
Od začátku tréninku facilitujeme a učíme se skrze tyto zkušenosti. Výcvik tak předpokládá ochotu účastnějících se zapojit, zkoušet, experimentovat a být otevřený možnostem svého růstu. Pro facilitaci nestačí znát techniky, ale sebrat odvahu vstoupit do probíhajícího procesu, stát se aktivním členem*kou skupiny a skrze uvědomění podpořit celou skupinu.
Diverzita a hluboká demokracie
Účastníci*e jsou z velmi různorodých prostředí a skupin a velmi oceňují tuto pestrost. Věříme, že všechny hlasy a názory, jsou pro skupinu důležité (i ty minoritní) a jejich vyjádření ve skupině, je nezbytné. Možnost nahlédnout na polaritní postoje umožňuje větší uvědomění o tom, co hýbe skupinou někde na okraji pozornosti a může obsahovat klíč pro další směřování skupiny a lepší udržitelnost výstupů skupiny.
Vnímáme, že skrze náš výcvik sdílíme větší celistvost, rozvíjíme větší uvědomění sami o sobě i o ostatních, vytváříme víc porozumění, větší respekt a neposledně lepší spolupráci.
Považujeme za velmi důležité spolu-vytvářet prostor, kde jsou slyšeny všechny hlasy a současně se učíme propojovat náš vnitřní pohled/hlas s tím, co se děje venku.
Pro koho
Pro ty, kteří*é pracují se skupinami rozvojovým či kreativním způsobem (koučové a koučky, supervizoři a supervizorky, mediátoři a mediátorky, učitelé a učitelky, lektoři a lektorky, moderátoři a moderátorky).
Pro ty, kteří*é vedou týmová setkání a porady, a zajímá je vyšší udržitelnost výsledků - manažeři*ky, specialisté*ky, projektoví*é manažeři*ky, zástupci*kyně různých komunit či spolků, až po setkání SVJ či rodinné porady.
Pro ty, kteří pracují v sociálních službách, neziskovkách či v jiné sféře, kde se objevují různé protichůdné zájmy a minority.
Pro specialisty*ky a manažery*ky HR, kteří vedou porady či workshopy napříč organizacemi.
Pro ty, kteří nesplňují výše uvedené krabičky a facilitace je zajímá.
Praktické informace k výcviku
Program výcviku:
-
Výcvik obsahuje teoretické a zážitkové části, individuální cvičení, cvičení ve dvojicích/ trojicích, případové studie, mini-projekty, vše se zaměřením na různé aspekty skupinové práce
-
Klademe důraz na praktické zkoušení skupinové facilitace a osvojování si struktury skupinového procesu. Z toho důvodu bude každý modul zahrnovat cvičné skupinové procesy, pro aplikaci naučených teoretických konceptů a zvyšování sebedůvěry ve své schopnosti práce se skupinou v bezpečném prostředí.
-
Účastníci*ce programu jsou podporováni*y v objevování svého vlastního stylu facilitování a v propojování naučeného se svým profesním životem.
Další podpora učení
-
Účastnice*i v průběhu výcviku dostávají pracovní materiály a listy
-
Nástroje a techniky pro ulehčení facilitace skupin
-
Nástroje pro vedení online facilitací
-
Supervizní a poradenské zázemí našeho centra
-
Návazné semináře a kurzy rozvíjející specifická témata facilitace
-
Zapojení do komunity facilitátorek*ů se stejným teoretickým rámcem procesové facilitace
Učení v peer skupině
Peer skupina (3-4 členná) je studijní skupina, která poskytuje podporu a je vhodným prostorem pro trénink osvojených dovedností, společné učení, experimenty po celou dobu výcviku.
Předpokládáme, že po každém modulu se peer-skupina sejde alespoň jednou, v rozsahu 3 hodin.
Dvě setkání budou supervidované jedním*ou z lektorského týmu výcviku, nicméně jsou vždy samořiditelné.
Doporučení před výcvikem
Náš přístup klade důraz na práci se skupinovým procesem a odvahou facilitátora*ky vstoupit do dění.
Techniky vnímáme spíše jako podpůrné nástroje, jako nutnou, nikoli však postačující podmínku dobré facilitace.
Zájemkyním a zájemcům doporučujeme se s naším přístupem seznámit před vstupem do výcviku – např. absolvováním základního kurzu, setkání v rámci Zkušebny apod.
Co se naučíte
-
Podporovat skupinu v hledání řešení problému / zadání, v diskusi, řešení vzájemných vztahů či konfliktů
-
Vnímat skupinu jako systém, a podle toho intervenovat a pracovat s ní
-
Osvojit si základní kroky v procesu facilitace, od formulace zadání, přes hledání možných řešení, po závěr
-
Vytvářet podpůrné vztahy a otevřené prostředí, kde je možné přinášet různé názory
-
Porozumět skupinové dynamice a facilitovat její změny – komplikované, konfliktní či emotivní situace
-
Rozvíjet sebe jako facilitátora*ku, reflektovat svojí práci a učit se z ní
-
Pracovat s přirozenou tvořivostí skupiny a s přesvědčením, že řešení je ukryto v jádru konfliktu
-
Přinášet různorodost, rozdíly, ranky, vůdcovství, to, o čem se nemluví
-
Osvojit si nástroj vnitřní práce facilitátora*ky pro práci se skupinou
-
Přinášet profesionalitu a integritu do jednání se skupinou
Organizační informace
Přijímáme přihlášky na rok 2025.
Výcvik je veden vždy 2 lidmi z tříčlenného lektorského týmu a koncipován jako 6-modulový,
v mezidobí propojován setkáními v menších učících se (peer) skupinách s kolegy a kolegyněmi z výcviku.
Termíny setkání
Vždy pátek a sobota, 9:00 - 16:30
1. modul - 7. - 8. 3. 2025
2. modul - 11. - 12. 4. 2025
3. modul - 16. - 17. 5. 2025
4. modul - 13. - 14. 6. 2025
5. modul - 5. - 6. 9. 2025
6. modul - 10. - 11. 10. 2025
Místo
Rozvojové centrum Po Poli, Víta Nejedlého 15, Praha 3.
V případě nutnosti s ohledem na epidemiologickou situaci a vyplývající nařízení si organizátor vyhrazuje možnost převést vzdělávání z prezenční formy do online. Situace bude včas diskutována se skupinou.
Rozsah výcviku
-
6 prezenčních modulů v rozsahu 12 tréninkových dní (6x2 dny) - detailnější obsah modulů
-
1 online modul (Specifika online facilitace)
-
4 setkání v peer skupině (3-4 členná skupinka složená z členů skupiny), osobně nebo online
-
2 supervidované peer skupiny
Celkem: 116 hodin tréninku
(96 prezenčních výukových hodin (á 45 min.) v rámci 6 modulů po 2 dnech, 4 online výukové hodiny (á 45 min.), 16 hodin peer skupin v rámci 4 setkání (á 180 min.)
Výcvik je zakončen certifikátem o absolvování při minim. 80% účasti a zpracování závěrečné reflexe / projektu.
Cena
49 000,- Kč / osoba
39 000,- Kč / osoba pracující ve školství či neziskové sféře
Je možné platit max. ve 4 splátkách.
Cena obsahuje kurzovné, pronájem prostor, drobné občerstvení, tištěné materiály.
Přihlášky přijímáme do 31.10.2024.
Jak se přihlásit
Proces přihlášení
Prosím:
-
vyplňte přihlášku
-
napište krátkou reflexi (půl stránky je postačující) o sobě a Vaší motivaci absolvovat tento výcvik a zašlete na níže uvedený email.
Následně Vás budeme kontaktovat a domluvíme další postup.
Otázky k obsahu či organizaci výcviku můžete též zaslat na email andrea.hasova@popoli.cz, nebo nás kontaktovat na 724 962 883.
Náš tým
Standa Háša
Standa má 25 let zkušeností s prací s lidmi, vč. manažerské a terapeutické praxe.
Vystudoval VŠE v Praze a Psychologii na FFUK, prošel řadu pracovních pozic, vedl poradenskou skupinu HCAS v Deloitte, investiční projekty ve Wood&Co, HR ředitel v PPF Generali Holdingu.
Dokončil dlouhodobý terapeutický výcvik v Proces-orientované psychologii, roční výcvik ve facilitaci skupinových procesů, dlouhodobý terapeutický výcvik v Biosyntéze a základní výcvik koučů absolvoval v rámci ČNP.
Působí jako poradce v oblasti organizačního rozvoje, facilitátor, terapeut a kouč v oblasti osobního rozvoje, přednáší na Vysoké škole ekonomické v Praze. Rád čte, je vášnivým běžcem, praktikuje jógu a má rád turistiku a různé druhy poutí.
Anna Ryvolová
Anna vystudovala Řízení a supervizi na FHS UK a Sociální a pastorační práci na ETF UK. Své profesní působení začala v roce 2002 arteterapeutickou prací s dětmi z dětských domovů, pokračovala v oblasti vzdělávání a rozvoje dospělých, kde pracovala v rozmanitých rolích
(konzultantka, auditorka kvality, projektová manažerka, kouč aj.) a různých organizacích (QED GROUP, Agnes, Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví, Hospic Dobrého Pastýře, IPOP). V roce 2014 stála u zrodu Sociální kliniky, kde působila čtyři roky jako ředitelka. Vystudovala dlouhodobý Diplomový výcvik v procesově orientované psychologii, dokončen Dipl. P.W. (Diplomate of Process Work). V rámci koučování, terapie a facilitace využívá především principů procesově orientované psychologie, dále pak poznatky z absolvovaných výcviků v psychologickém koučování, facilitaci, arteterapii, motivačních rozhovorech a řady kratších kurzů.
Andrea Hášová
Andrea má více než 18 let zkušeností na různých HR pozicích např. GE Money Bank, Česká pojišťovna, Raiffeisenbank… Absolvovala dva ucelené koučovací výcviky (cca 200 hodin tréninku), výcvik ve facilitaci skupinových procesů, a dlouhodobý víceletý tréninku v oblasti proces orientované psychologie.
V současnosti působí jako terapeutka a koučka s individuálními klienty či při facilitaci párů v rámci Po Poli a Rodinného a komunitního centra Paleček. Současně ji fascinuje skupinová dynamika, facilitace a koučování týmů, hledání překážek a limitů, které brání týmům plně realizovat jejich potenciál a sílu. Ráda čte, objevuje místa s dobrým jídlem a kávou a vyráží na turistické či městské výlety.
Co říkají absolventi*ky
Filip Šimoník
Čeho si na výcviku cením? Společně jsme vytvořili bezpečné prostředí, kde jsme mohli sdílet reálné situace z profesního i osobního života a společně je zkoumat. A i když jsme pracovali ve skupinách, měli jsme dostatek prostoru i pro individuální konzultace s lektory.
A co jsem si z výcviku odnesl? Mám větší důvěru v to, co se ve mně při práci ve skupině děje, a sdílím své pocity s ostatními. Obvykle to celou debatu výrazně posouvá vpřed.
Jakub M.
Odnáším si spoustu technik, tipů a přístupů, jak pracovat se skupinový procesem (a to i pro on-line prostředí) a jsem nesmírně rád, že jsem se pro tento program rozhodl.
Už během kurzu jsem cítil, že se se mnou něco děje a že se určité věci začínají „hýbat“.
Michaela H.
Výcvik mě vybavil nástroji, jak lépe pracovat s lidmi - hledat odpovědi na otázky, které skupinu pálí, nebát se konfliktů a všímat si malých detailů, které mohou mít velký význam. Oceňovala jsem hlavně vnímavý přístup lektorského/facilitačního týmu a dobře vyváženou teorii a praxi, takže po prvním setkání už člověk může zkoušet věci, které se na výcviku učí.
Jan P.
„Jsem moc rád, že jsem se mohl účastnit facilitačního výcviku. Jsem velký fanoušek procesově orientované psychologie (POPka) a také se zajímám o tzv. hlubokou demokracii, která s tímto výcvikem úzce souvisí. Všechny tyto obory jsem se snažil pochopit nejdříve z internetu a knih, ale to nejlepší je, když to člověk zažije ve skupině lidí na vlastní kůži, když se ve skupině začnout dít „velké věci“ a když si na konci výcviku uvědomíte, že ty „velké věci“ umíte ovlivnit, nasměrovat. Už nyní přemýšlím o pokračování, takže se třeba někdy opět potkáme.“